2017-08-16

Jak celebrować rocznicę ślubu?

Dzień ślubu należy z całą pewnością do chwil przełomowych. Jednak wtedy towarzyszy nam stres związany z przygotowaniami i bywa tak, że dopiero rocznicę tego dnia celebrować można spokojnie i tylko we dwoje lub w gronie najbliższych. Podpowiemy, jakie prezenty na rocznicę ślubu warto wręczyć – w tym nie tylko swej drugiej połówce, ale i znajomym lub bliskim świętującym to wydarzenie.

Rocznice ślubu – nazwy i zwyczaje

Każdy zna srebrną i złotą rocznicę ślubu – tak nazywa się odpowiednio 25. i 50. Jest też 60. – diamentowa, i 75. – brylantowa. Jednak swoje własne nazwy ma każda rocznica ślubu aż do 20. i następnie co pięć lat. Pierwszy więc rok po ślubie to bawełniane gody, druga rocznica jet papierowa, potem kwiatowa, skórzana i drewniana. Jest rocznica spiżowa, jedwabna, porcelanowa i kamienna. Dawniej dużą wagę przywiązywano do tego, aby prezenty na rocznicę ślubu nawiązywały do tych nazw. Tak więc na rocznicę miedzianą, czyli siódmą, szczęście przynieść miał worek monet, a na dziesiątą, cynową, dobrze było podarować naczynia kuchenne. Z rocznicą kryształową nie będą mieli problemu zaproszeni goście z najbliższej rodziny, a z rubinową czy szafirową – mąż, który może podarować kolczyki, bransoletkę lub kolię.

Jak celebrować pierwsze rocznice ślubu – pomysły na prezenty

W pierwszych latach po ślubie zazwyczaj małżonkowie mają potrzebę, by rocznica była świętem prywatnym, intymnym. Kolacja przy świecach albo wyjazd w miejsce, gdzie przeżyliśmy romantyczne chwile, to najczęściej wybierane sposoby świętowania. Jeśli chodzi o prezenty na rocznicę ślubu, to w tych pierwszych latach, kiedy obdarowujemy się głównie sami nawzajem, świetne będą te symboliczne i pamiątkowe drobiazgi. Można dołożyć je do kosztowniejszego podarunku, np. wspólnego wyjazdu. Z czułością podarować można ramkę ze zdjęciem, którą mąż czy żona postawi na biurku w pracy, jeden z personalizowanych kubków, maskotkę lub osobisty drobiazg. Ciekawym prezentem na rocznicę ślubu dla męża może być np. okolicznościowa karafka i szklanki w pudełku z grawerem.

Ramka-na-zdjecie-slubne-Lilie-11697_5


Karafka-szklanki-w-pudelku-z-grawerem-Obraczki-11696_1

Prezenty na rocznicę dla bliskich

Te okrągłe rocznice ślubu zazwyczaj celebruje się wspólnie ze świadkami ślubu, najbliższymi przyjaciółmi, rodziną, a później już z coraz bardziej dorosłymi dziećmi oraz z wnukami. Każdemu więc przydadzą się pomysły na prezent nie tylko swojej drugiej połowy. Czymś, co pokaże, że zawsze pamiętamy o tym ważnym dla bliskich dniu, może być np. zestaw kubków na rocznicę ślubu, w sam raz dla idealnie dobranej pary. Praktycznym podarunkiem będzie komplet ręczników z imionami, przy czym możesz zakupić je od razu zaaranżowane w nietypowy bukiet, który ucieszy oczy, a na pewno nie zwiędnie. Doskonałym prezentem dla przyjaciół, w których zaślubinach uczestniczyliśmy, będzie pudełko na wino wraz ze szlachetną zawartością. Wśród naszych inspiracji na prezenty na rocznicę ślubu można znaleźć wiele rozmaitych przedmiotów – zarówno eleganckich, stosownych dla bliższej i dalszej rodziny, jak i tych, którymi obdarować się mogą sami wciąż zakochani i nadal młodzi małżonkowie.

Dwa-kubki-Idealna-Zona-i-Doskonaly-Maz-11777_2
pixel